Plugins - Admin Menu Editor - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (60 entries)

note: translators: %1$s = URL to the "Modules" section on the plugin settings page, %2$s = module name
en: If necessary, you can disable this box by going to the <a href="%1$s">Settings</a> tab and unchecking the "%2$s" option in the "Modules" section.
nl: Indien nodig kun je dit vak uitschakelen door naar de tab <a href="%1$s">Settings</a> te gaan en de optie "%2$s" in de sectie "Modules" uit te vinken.

[ctx: content permissions - about tab]
en: Normally, only users who can access the menu editor can see this box.
nl: Normaal gesproken kunnen alleen gebruikers die toegang hebben tot de menu editor dit vak zien.

[ctx: content permissions - about tab]
en: The "Content Permissions (AME)" box is part of the Admin Menu Editor plugin.
nl: Het vak "Inhoud rechten (AME)" maakt deel uit van de plugin beheermenu editor.

[ctx: content permissions tab]
en: About
nl: Over

en: Customized plugin list is disabled for your account.
nl: Aangepaste plugin lijst is uitgeschakeld voor je account.

en: You will see the unmodified plugin list on the "Plugins" page.
nl: Je ziet de ongewijzigde pluginlijst op de pagina "Plugins".

[ctx: content permissions: action name]
en: Publish
nl: Publiceren

[ctx: content permissions: action name]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: content permissions: action name]
en: Edit
nl: Bewerken

en: Applies to places like the post list in the admin dashboard and archive pages on the front end.
nl: Van toepassing op plaatsen zoals de berichtenlijst in het beheer dashboard en archiefpagina's op de frontend.

[ctx: content permissions: action name]
en: View in lists
nl: Weergeven in lijsten

[ctx: content permissions: action name]
en: Read
nl: Lezen

[ctx: content permissions: default replacement text]
en: You don't have access to this content.
nl: Je hebt geen toegang tot deze inhoud.

[ctx: content permissions: shortcode setting for the redirect URL]
en: Process shortcodes in the URL
nl: Verwerk shortcodes in de URL

[ctx: content permissions: redirect status code field label]
en: Redirect type:
nl: Type omleiding:

[ctx: content permissions]
en: Redirects the user to a different location.
nl: Leidt de gebruiker door naar een andere locatie.

[ctx: content permissions: label for the custom message field for the "Block access" option]
en: Error message:
nl: Foutmelding:

[ctx: content permissions]
en: Displays a plain error page.
nl: Toont een gewone foutpagina.

[ctx: content permissions]
en: Displays a 404 error page as if the post didn't exist.
nl: Toont een 404 foutpagina alsof het bericht niet bestaat.

en: Displays the post as usual but replaces the content with the specified message.
nl: Toont het bericht zoals gewoonlijk, maar vervangt de inhoud door het opgegeven bericht.

en: Direct Access Protection
nl: Directe toegangsbeveiliging

note: translators: %s = default replacement text for restricted posts
en: The post content will be replaced with this message when the user doesn't have read permissions. Defaults to "%s". If you hide the post from archive pages and also disable direct access, this setting will not be used.
nl: De inhoud van het bericht wordt vervangen door dit bericht als de gebruiker geen leesrechten heeft. Standaard ingesteld op "%s". Als je het bericht verbergt van archiefpagina's en ook directe toegang uitschakelt, wordt deze instelling niet gebruikt.

en: Replacement Content
nl: Vervangende inhoud

[ctx: Content permissions]
en: Undo reset
nl: Reset ongedaan maken

[ctx: Content permissions]
en: Reset to defaults
nl: Reset naar standaardinstellingen

en: Who can view this content:
nl: Wie kan deze inhoud bekijken?:

note: translators: %s = URL pointing to the "Settings" tab on the "Menu Editor" page, specifically the "Content permissions" section
en: Enforcement disabled. You can still edit the permissions, but they won't take effect until you <a href="%s">update plugin settings</a>.
nl: Handhaving uitgeschakeld. Je kunt de rechten nog steeds bewerken, maar ze worden niet van kracht totdat je <a href="%s">update plugin settings</a>.

[ctx: Loading message in the content permissions meta box]
en: If this message doesn't disappear after a few seconds, there may be a JavaScript error.
nl: Als dit bericht niet na een paar seconden verdwijnt, is er mogelijk een JavaScript fout.

[ctx: Loading message in the content permissions meta box]
en: Loading...
nl: Aan het laden...

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Advanced
nl: Geavanceerd

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Logged Out Users
nl: Uitgelogde gebruikers

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Logged In Users
nl: Ingelogde gebruikers

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Everyone
nl: Iedereen

en: No custom permissions to reset.
nl: Geen aangepaste rechten om te resetten.

[ctx: content permissions: protection type]
en: Redirect
nl: Omleiden

[ctx: content permissions: protection type]
en: Block access
nl: Toegang blokkeren

[ctx: content permissions: protection type]
en: Show "Not Found" error
nl: Fout "niet gevonden" weergeven

[ctx: content permissions: protection type]
en: Show replacement content
nl: Inhoud vervangend weergeven

[ctx: content permissions: option label]
en: Default: Deny
nl: Standaard: weigeren

[ctx: content permissions: option label]
en: Default: Allow
nl: Standaard: toestaan

[ctx: content permissions: option label]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: content permissions: option label]
en: Deny
nl: Weigeren

[ctx: content permissions: option label]
en: Allow
nl: Toestaan

[ctx: content permissions tab]
en: Protection
nl: Bescherming

[ctx: content permissions tab]
en: Advanced
nl: Geavanceerd

[ctx: content permissions tab]
en: Basic
nl: Basis

en: You do not have permission to edit the content permissions for this post.
nl: Je hebt geen toestemming om de inhoudsrechten voor dit bericht te bewerken.

en: Content Permissions (AME)
nl: Toestemming voor inhoud (ame)

[ctx: "Settings" tab section]
en: Content permissions
nl: Inhoud rechten

en: This usually produces more accurate results, but it can cause errors in some plugins and themes. If you see errors in the post editor, try disabling this option.
nl: Dit geeft meestal nauwkeurigere resultaten, maar het kan fouten veroorzaken in sommige plugins en thema's. Als je fouten ziet in de editor van berichten, probeer deze optie dan uit te schakelen.

en: Detect post type capabilities by checking them with a non-existent user
nl: Rechten van berichttype detecteren door ze te controleren met een niet-bestaande gebruiker

en: You can still edit post and page permissions, but they won't have any effect. Useful for troubleshooting.
nl: Je kunt nog steeds bericht en pagina rechten bewerken, maar ze hebben geen effect. Handig voor het oplossen van problemen.

en: Disable content permissions enforcement
nl: Handhaving inhoudsrechten uitschakelen

en: Custom admin menu is disabled for your account.
nl: Aangepast beheermenu is uitgeschakeld voor je account.

en: You will still see the default admin menu content.
nl: Je ziet nog steeds de standaardinhoud van het beheermenu.

en: You don't have permission to use Admin Menu Editor Pro.
nl: Je hebt geen toestemming om Admin Menu Editor Pro te gebruiken.

en: Access denied. Invalid nonce.
nl: Toegang geweigerd. Ongeldige nonce.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

note: Description of the plugin
en: Lets you directly edit the WordPress admin menu. You can re-order, hide or rename existing menus, add custom menus and more.
nl: Hiermee kun je direct het WordPress beheer menu bewerken. Je kunt bestaande menu's opnieuw ordenen, verbergen of hernoemen, aangepaste menu's toevoegen en meer.
